Przejdź do menu Przejdź do treści

Wystawa ,,Smak życia” Olgi Opanaszczuk. BWA Galeria Zamojska

Zapraszamy na wystawę ,,Smak życia” Olgi Opanaszczuk w BWA Galeria Zamojska.

Wernisaż : 27.03.2025, godz. 17:00

 

LINK: https://bwazamosc.pl/aktualnosci-1.php?id=572

 

Olga Opanaschuk urodziła się we Lwowie (Ukraina). Studiowała w Państwowej Szkole Lwowskiej im. I. Trusha i Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuk Stosowanych i Dekoracyjnych (obecnie Lwowska Akademia Sztuk Pięknych).
Przez 25 lat pracowała na Katedrze Projektowania Wnętrz i Wzornictwa  Narodowego Uniwersytetu Leśnego Ukrainy, gdzie uczyła podstaw kompozycji i rysunku. Zajmuje się malarstwem, grafiką i ilustracją.
Jest członkiem Światowego Klubu Ekslibrisów w mieście Sint-Niklaas (Belgia).
Autorka zorganizowała ponad 70 wystaw regionalnych, krajowych i międzynarodowych, 9 wystaw indywidualnych
na Ukrainie i w Polsce.

Jej dzieła znajdują się w muzeach w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Kanadzie oraz w zbiorach prywatnych.

 

Artystka uważa za dar losu, że urodziła się i mieszka we Lwowie, a także za błogosławieństwo,
że urodziła się i wychowała w rodzinie, w której rozbrzmiewała muzyka i pachniały farby olejne. Twórcza atmosfera w rodzinie przyczyniła się do stopniowego poszerzania jej światopoglądu i kształtowania poczucia estetyki. To z  domu rodzinnego – wyniosła pierwsze próby malowania akwarelami i pierwsze akordy na pianinie.
Lwów ze swoimi stromymi wieżami, starymi kamienicami mającymi swoją historię i tajemnice, blaskiem słońca na wypolerowanych przez czas brukowcach, lwowskimi długotrwałymi deszczami, wszechobecnymi kamiennymi lwami, romantyzmem wąskich uliczek starego miasta – wszystko to miało również wielki wpływ na ewolucję figuratywnego i twórczego myślenia artystki.
Po ukończeniu edukacji w szkołach Olga zainteresowała się projektowaniem kartek okolicznościowych i ekslibrisów. Pasja do ekslibrisów zaowocowała wieloletnią współpracą twórczą z Litwą, Belgią i Polską, udziałem w międzynarodowych biennale ekslibrisów oraz członkostwem w World Exlibris Club.
Stopniowo zaczęła interesować się akwarelą, techniką „mokre na mokre”. Kwiaty, ryby, martwa natura i pejzaże stanowiły główną tematykę dzieł artystki.

Następnie nastąpił okres eksploracji grafiki i rysunku, szczególnie rysunku węglem. W wyniku tego pojawiły się serie: „Style muzyki” i „Muzyka Romana Kolady” – abstrakcyjne kompozycje skojarzeniowe, bazujące na tak powszechnym w muzyce i grafice elemencie jak rytm. Owocem jej miłości do argentyńskiego tanga była seria rysunków zatytułowana „Tango Milonga”.

Kiedy artystka wpadła na pomysł namalowania świata przedmiotów, postanowiła stworzyć serię martwych natur pod ogólnym tytułem „Alfabet”, w której każda kompozycja składałaby się  z przedmiotów, których nazwy zaczynałyby się od jednej z liter alfabetu ukraińskiego.
Portret córki artystki „Chwila przed przebudzeniem” zapoczątkował serię portretów krewnych, przyjaciół i znajomych. Płótna odtwarzają nie tylko podobieństwo do natury, ale także zawierają całą serię symboli i metafor, które dają wgląd w charakter, stan wewnętrzny, zakres zainteresowań
i upodobań portretowanej osoby. W tych pracach autorka nakłada własne emocje na psychologiczny impuls portretowanej osoby, równoważąc w ten sposób zasady racjonalne i irracjonalne, a plastyczna organizacja kompozycji, konstrukcja rytmiczna, atrybuty i stylistyka przypisują tę serię portretów gatunkowi „realizm fantastyczny”.

Olga Opanaschuk nadal poszukuje twórczych rozwiązań.

„Wszystkim, co osiągnęłam, zawdzięczam mojej rodzinie.  A szczególnie mojemu mężowi Mikołajowi Opanaszczuk”.         

-Olga Opanaszczuk